Lasek Mogilski znajduje się przy ulicy Longinusa Podbipięty nieopodal brzegu rzeki Wisły. Tak do końca nie jest lasem ponieważ znajdziemy w nim asfaltowane dróżki. Dróżki te są stare i popękane ale nikomu to w niczym nie przeszkadza. Nadaje to tylko temu miejscu wyjątkowego klimatu.
Lasek ma powierzchnię 24 ha i rosną w nim przede wszystkim wiązy, dęby i jesiony. Tak naprawdę Lasek Mogilski jest reliktem dawnej puszczy która w czasach piastowskich porastała Kraków. W średniowieczu była to rodowa posiadłość biskupa Iwona Odrowąża, który założył klasztor w Mogile. Kiedyś mieścił się tam niewielki amfiteatr. Dziś niestety pozostały po nim tylko szczątki. Do tej pory nie udało mi się ustalić czy kiedykolwiek odbywały się w nim jakieś występy.
Lasek to ostoja dzikiej przyrody. Spotkacie tu wiele gatunków ptaków, jeże, lisy a nawet dziki. Wchodząc na jego teren poczujecie się jakbyście się cofnęli o kilkadziesiąt lat wstecz. Deadliny, narady czy gonitwa życia codziennego zostawicie za jego wejściem. Siadając na jednej z licznych, drewnianych ławeczek poczujecie odprężenie i spokój którego tak bardzo nam brakuje.
Lasek od zawsze był ważny dla mieszkańców Nowej Huty. To idealne miejsce na ładowanie akumulatorów. Warto się tu zatrzymać podczas wycieczki rowerowej do Niepołomic czy Przylasku Rusieckiego.







W Lasku Mogilskim znajduje się także Kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej. Mogilscy pielgrzymi kupili w dniu 5 maja 1928 roku w Częstochowie obraz Matki Bożej, drukowany na zwykłym papierze, przyklejony do szyby z fazowanymi krawędziami.
Zbudowano dla niego skrzynkową kapliczkę i poświęcono w dniu 1 lipca 1928 w kościele oo. bernardynów a potem przeniesiono w uroczystej procesji wiślanymi wałami do Lasu Mogilskiego. Tam zawieszono kapliczkę na dębie.
Pierwsza kaplica powstała w 1947 roku z inicjatywy Tadeusza Lamota jako wotum wdzięczności za ocalenie Mogiły i Krakowa od zniszczeń drugiej wojny światowej. Budowniczym był cieśla z Łęgu, Jan Figlarz. Obraz umieszczono na zewnątrz, w jej szczycie.
Po uszkodzeniu obrazu przez wandali w 1973 roku, został on przeniesiony do wnętrza kaplicy.
W 1983 roku z uwagi na zniszczenie dachu i drewnianej konstrukcji, kaplicę rozebrano. W 1986 mieszkańcy Mogiły i Łęgu w czynie społecznym i dzięki staraniom ówczesnego proboszcza Mogiły, o. Bolesława Kozyry Ocist, wybudowali na tym samym miejscu nową, większą kaplicę, zachowując proporcjonalnie kształty poprzedniej.
W kaplicy, w 2000 roku, zawieszono dzwon noszący imię Jan Paweł II-Papież a odlany w Odlewni Dzwonów Janusza Felczyńskiego w Przemyślu. Po raz pierwszy zadzwonił on na Anioł Pański dnia 22 października 2000 roku, w 22 rocznicę inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II.